Këtë vit Turqia do të fusë në inventarin e saj një anije tjetër eksploruese, “Deepsea Metro-2”, me të cilën në vitin 2018 do të bëjë sondime në Detin e Zi dhe Mesdhe për naftë dhe gaz natyror.   Anija me emrin “Deepsea Metro-2” që është nisur për lundrim nga porti Hoylandsbygda në brigjet...
Në muajin nëntor numri i banesave që i janë shitur të huajve u regjistrua 2 mijë e 152 banesa, 21,4% më shumë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.   Në muajin nëntor numri i banesave që i janë shitur të huajve u regjistrua 2 mijë e 152...
Vlera e Bitcoin ka pësuar rënie të ndjeshme, duke rënë me gati 2 mijë dollarë brenda 24 orëve. Ndërkohë që lëvizja është tani në një lakore rritëse, por rrëshqitja e saj e papritur po shkakton shqetësim midis investitorëve, të cilët frikësohen se mund t’i humbasin paratë. Ekspertët këshillojnë investitorët potencial...
GÖKHAN KAVAK ABUXHA (AA) – Nevoja e Kinës për importimin e gomerëve nga shtetet e Afrikës, ka shkaktuar rritjen e çmimit të kësaj kafshe, shkruan Anadolu Agency (AA). Kultivuesi i gomerëve, Ibrahim Maijaki dhe veterineri Dr. Ahmed Abdulhamid Fagge në një deklaratë për gazetarin e AA-së deklaruan se me rritjen e...
Kur flitet për makinat më të shpejta, të gjithe duan të shprehin mendimin e tyre për makinën e tyre të preferuar ose makinën e ëndërrave të tyre. Për disa është pasion i vërtet dhe hobi njohja me makinat më të shpejta. Të gjithë kanë opinionin personal në lidhje me...
Behgjet Pacolli pasi ka promovuar librin e tij “15 parimet e suksesit sipas Behgjet Pacollit” në ambientin e Kolegjit AAB, duke folur para studentëve, ndër të tjera ka dhënë edhe vlerësimet e tij për monedhën virtuale Bitcoin. Pacolli ka këshilluar që të mos merren me Bitcoin, pasi që, sipas tij,...
Haradinaj, priti në takim një delegacion të Shoqatës së Pavarur të Industrialistëve dhe Biznesmenëve të Turqisë (MUSIAD) të kryesuar nga kryetari i degës për Ballkanin, Bilal Kara. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim një delegacion të Shoqatës së Pavarur të Industrialistëve dhe Biznesmenëve të Turqisë (MUSIAD)...
Erdoğan, në lidhje me vendimin e SHBA-së për Kudsin, ka theksuar se, "Ne këtë vendim nuk e njohim kurrë. Kjo deklaratë e presidentit Trump nuk na intereson. Nuk i intereson as Kudsit dhe as botës islame"     ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se Turqia me rritjen...
SHKUP (AA) - Kompania turke Murat Ticaret ka nënshkruar një marrëveshje me Qeverinë e Republikës së Maqedonisë për marrje me qira të tokës ndërtimore në zonën zhvillimore teknologjike industriale (ZZHTI) Shkupi 2, në të cilën do të ndërtojë një fabrikë për prodhimin e kabllove dhe pajisjeve elektrike për industrinë...
ANKARA (AA) - Eksportet e Turqisë në periudhën janar- nëntor 2017 kanë arritur në shifrat prej 142.7 miliardë dollarë që është një rritje me 10.7 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, raporton Anadolu Agency (AA). Asambleja e Eksportuesve Turq (TIM), thotë se vetëm gjatë muajit...