Sipas kompanisë TUI, një prej operatorëve turistikë më të famshëm të Gjermanisë, Turqia është renditur në mesin e vendeve më të preferuara të turistëve gjermanë për pushimet e vitit 2018...   Turqia është renditur në mesin e vendeve më të preferuara të turistëve gjermanë për pushimet e vitit 2018. Siç bën të...
Siç informon Wall Street Journal, autoritetet saudite i kërkojnë princit Alwaleed bin Talal, një të tretën e pasurisë për ta lënë të lirë. Dhe bëhet fjalë për afro 6 miliard dollarë. Prej javësh, ai dhe të tjerë biznesmenë e ish-ministra, janë burgosur në një hotel duke u hetuar mbi pasurinë e...
Nga Bashkim Kastrati Kosova humb miliona euro në vit për shkak të moszbatimit të marrëveshjes për energjinë, të nënshkruar në vitin 2013 ndërmjet përfaqësuesve të Prishtinës dhe Beogradit, me lehtësimin e Bashkimit Evropian. E njëjta marrëveshje ishte konfirmuar më pas nga të dy kryeministrat, i Kosovës dhe ai Serbisë, në gusht...
Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) tha se në vitin 2018-të synojnë të realizojnë objektivin e 170 miliardë dollarëve në eksport.   Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) tha se në vitin 2018-të synojnë të realizojnë objektivin e 170 miliardë dollarëve në eksport. Kryeministri turk theksoi se në 15 vitet e fundit, vitin e...
Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të Turqisë (TUIK), prodhimi industrial turk gjatë nëntorit 2017 është rritur me 7 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2016...   Prodhimi industrial turk gjatë nëntorit 2017 është rritur me 7 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të...
“Duke ecur përpara, Qatar Petroleum bëhet kontakti i vetëm me tregjet ndërkombëtare për të gjitha aktivitetet e marketingut dhe shitjeve”, tha kompania në njoftimin me shkrim   ANKARA (AA) – Qatar Petroleum është bërë kompania e vetme përgjegjëse për eksportimin e naftës së papërpunuar të vendit, njoftoi kompania, transmeton Anadolu Agency...
ANKARA (AA) – Norma vjetore e inflacionit në Turqi në dhjetor 2017 arriti në 11.92 për qind, njoftoi Enti Statistikor Turk (TurkStat) të mërkurën, raporton Anadolu Agency (AA). Në dhjetor të vitit 2017 është regjistruar rënie e inflacionit nga 12,98 sa ishte në nëntor. Çmimet e konsumit në dhjetor regjistruan një...
Turqia arriti në vitin 2017 nivelin e 2-të më të lartë të eksportit në historinë republikane të vendit...   Turqia arriti në vitin 2017 nivelin e 2-të më të lartë të eksportit në historinë republikane të vendit. Ministria turke e Doganave dhe Tregtisë publikoi ditën e martë të dhënat provizore jozyrtare për...
CAN ERÖZDEN ANKARA (AA) – Turqia është nga shtetet më të preferuara për futbollistët, meqë ka një shkallë më të ulët të tatimit mbi të ardhurat krahasuar me shtetet tjera evropiane, shkruan Anadolu Agency (AA). Në dhjetor Parlamenti i Turqisë miratoi një ligj sipas të cilit futbollistët e Super Ligës turke...
Brenga është një gjendje e rëndë shpirtërore e cila formohet te njeriu në momentin kur ndodhet para një problemi të madh, të cilin mendon se nuk mund t’a zgjidhë. Kjo njëherësh është faza e parë e tronditjes psiqike që ndikon në strukturën e personalitetit. Borxhi shkakton një gjendje të tendosur...