Sipas lajmit të gazetës “Hürriyet”, biznesmenët e rinj turq i japin biznesit të tyre emër italian dhe fitojnë 40 milion dollarë. Mustafa dhe Aztaç Kamer që janë nipërit e një prej emrave më të rëndësishëm të tregut të argjendarisë në Turqi, Hacı Mustafa Kamer, për të fituar një reputacion si...
Turqia, ndër vendet e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, pas Malajzisë zuri vendin e dytë përsa i përket turizmit hallall.   Sipas shifrave të Indeksit Global Mysliman të Udhëtimit, këto dy vende mirëpresin 13% të gjithë turistëve në botë që preferojnë turizmin hallall.   Por çfarë do të thotë turizëm...
Autoritetet në Norvegji, e cila është një prodhuese e rëndësishme e naftës në botë, nuk frikësohen shumë për shkak të çmimeve në rënie të naftës, sepse ky shtet ka një kursim prej 870 miliardë dollarë, kursimet më të mëdha në botë, transmeton Anadolu Agency (AA). Për shkak të rënies në...
Nga sot nis zbatimi i Marrëveshjes Kosovë-Serbi për njohjen reciproke të policave të sigurimit kufitar midis dy shteteve.   Këtë e ka bërë me dije përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, kryesuesi i delegacionit teknik të Kosovës për bisedime për çështje të sigurimeve midis Kosovës e Serbisë, Rrahim...
Hekurudha, që do të lidhë Kosovën me Shqipërinë, është projekti i së ardhmes, pas autostradës së ndërtuar, e cila këtë verë shënon një fluks rekord drejt bregdetit shqiptar.   “Do të përgatitet projekti për lidhjen hekurudhore me Shqipërinë”, theksonte i mandatuari për Kryeministër të Kosovës, Isa Mustafa, duke prezantuar...
- Organi Shqyrtues i Prokurimit ka gjetur shkelje ligjore në tenderin “Aerofotografimi i territorit të Kosovës”, i cili ishte iniciuar nga Agjencia Kadastrale e Kosovës. Me shkeljet ligjore është pajtuar edhe Agjencia Kadastrale, prandaj me pajtueshmëri të palëve procesi i prokurimit do të ritenderohet. Ritenderimi i këtij procesi do...
Korrespondenti për Evropën i gazetës “The Strait Times” me seli në Singapor, Jonathan Eyal, shkruan në një artikull të tij se vitet e fundit Turqia ka dalë në skenën botërore si një aktor global.   Ekonomia turke në mesin e gjigandëve botërorë Tani pranohet nga e gjithë bota që...
Kryetarja e Gjakovës Mimoza Kusari-Liala që është edhe pretendente për të marrë kreun e AKR-së, pas largimit të Pacollit nga kjo pozitë, ka ftuar biznesmenët pejan që të kthejnë sytë nga Gjakova, për investime në partneritet publiko-privat. E ftuar tek emisioni i mëngjesit “Ju flet Peja” në TV “Dukagjini”,...
Gjermania është gati të japë licencën për veprimtarinë e një banke të parë plotësisht Islame në këtë vend Europian, e cila do të veprojë sipas udhëzimeve të ligjeve Islame.   Hulumtimi ynë i tregut ka treguar, se 21 për qind e muslimanëve në këtë vend dëshirojnë të shihnin një...
Në selinë e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) në Vjenë, filloi sesioni i167 i  Këshillit të Ministrave, ku ministrat përkatës nga 12 shtetet anëtare do të shqyrtojnë situatën aktuale në tregun global të këtij burimi të energjisë, raporton Anadolu Agency (AA).   Pak para fillimit të seancës,...